Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Dakika
Anasayfa » Sistemler » Havalimanı Haberleri » 3. Havalimanı » 3.Havalimanı’nın etrafına 6 milyar Euro’luk şehir kurulacak
3.Havalimanı’nın etrafına 6 milyar Euro’luk şehir kurulacak

3.Havalimanı’nın etrafına 6 milyar Euro’luk şehir kurulacak

3.Havalimanı’nın etrafına 6 milyar Euro’luk şehir kurulacak : İGA konsorsiyumu tarafından işletilecek 3. Havalimanı’nın etrafına 6 milyar Euro değerinde yeni bir şehir inşa edilecek. Fransa’nın Cannes kentinde emlak fuarı MIPIM’da tanıtılan bu kentin detaylarını Hürriyet Gazetesi Yazarı Vahap Munyar kaleme aldı..

CANNES’daki (Fransa) emlak fuarı MIPIM’in gerçekleştiği alanın karşısındaki Majestic Otel’in toplantı salonu…

Kürsüde Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun 3’üncü havalimanı için kurduğu İGA’nın İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu var. Kalyon Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi de olan Kalyoncu, salondaki yatırımcılara şu mesajı verdi:

  • Airport City’ye yatırıma gelen, bakanlıklar, bürokrasi ve belediye ile değil, sadece bizimle muhatap olacak.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut da 3’üncü havalimanının İstanbul’a açacağı yeni ufka işaret etti:

  • Coca-Cola’dan Microsoft’a birçok dünya devi, 80-90 ülkeyi İstanbul’dan yönetiyor. İstanbul artık global merkeze dönüşecek.

Toplantı sonrası Kalyoncu, İGA Havalimani İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin ve Airport City Müdürü Ayhan Ökmen’le, “Bu şehirde tek muhatap biziz” mesajının içeriğini konuştuk. Kalyoncu, 10.5 milyon metrekarelik alanla ilgili şu detayı paylaştı:

  • Havalimanı için işletme süremiz 25 yıl. Airport City alanı için DHMİ’den üst kullanım hakkı kiralama süresini 49 yıla çıkarmasını istedik, kabul etti.

ÜÇ BÜYÜK OTEL, BİR BÜYÜK HASTANE

Keskin araya girdi:

  • Airport City’de 3 otel, bir büyük hastane, 2 bin 500 konut, alışveriş merkezi, lojistik merkezi ve serbest bölge gibi alanlar olacak. Bunlara yabancı yatırımcıların da gelmesini hedefliyoruz. MIPIM’e bu amaçla katıldık.

İGA’nın kiracı olduğu bir alana yine üst kullanım hakkıyla nasıl yatırımcı çekeceğini merak ettim, Kalyoncu yanıtladı:

  • Ana yüklenici olarak söz konusu alanı her türlü altyapı işini, hukuki süreçlerini tamamlayıp, yatırıma hazır hale getireceğiz. Yaptığımız harcamaya göre belirlenecek bedelle yatırımcılara kiralayacağız.

Airport City’nin 2.5 milyon metrekarelik bölümünün “şehir parkı”na ayrılacağını kaydetti:

  • 3 ayrı fazdan oluşan yatırım alanımız var. Bu bölümlerin kendi içinde yeşil alan dengesine ayrıca dikkat edilecek.

Planlanan tüm alana talip bulmaları halinde ulaşılacak yatırım büyüklüğünü sordum, hesapladı:

  • 6 milyar Euro’luk yatırım söz konusu olur.

İGA’nın ortaklarını anımsattım:

  • Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon, Airport City’e ayrıca yatırım düşünmüyor mu?
  • Onların önceliği 3’üncü havalimanı gibi mega projeyi tamamlayıp, işletmeye başlamak. Aiport City’ye yabancı ya da yerli başka yatırımcıları çekmek önceliğimiz.

İGA, 3’üncü havalimanına toplam 10.3 milyar Euro yatıracak…

DHMİ’den aldığı 49 yıllık imtiyazla Airport City’ye 6 milyar Euro yatırım çekmeye çalışacak.

“Havalimanı şehri” yabancı yatırımcıya cazip gelir mi?

‘SERBEST BÖLGE ORUCU’NU BOZACAK

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 4.5 milyon metrekarelik alana lojistik merkezi ve serbest bölge kuracaklarını belirtti:

  • Devlet 2000 yılından beri yeni serbest bölge lisansı vermiyor. Türkiye’de 19 serbest bölge var. 3’üncü havalimanına yakın serbest bölge fikri yatırımcılara çok cazip geldi. Raylı sistem, lojistik merkez ve serbest bölge için büyük avantaj olacak. Ayrıca, denizde de bir limanımız devreye girecek. Demir-deniz-havayolu bütünleşecek.

Kaynak: Hürriyet

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*