Salı , 23 Ocak 2018
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 45. Manisa » Ayvacık Mahallesi’ni 200 yıl sonra asfaltla buluşturdu
Ayvacık Mahallesi’ni 200 yıl sonra asfaltla buluşturdu

Ayvacık Mahallesi’ni 200 yıl sonra asfaltla buluşturdu

Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelinde sürdürdüğü asfalt çalışmalarında kurulduğu günden bu yana asfalt yüzü görmeyen Ayvacık Mahallesi’ni 200 yıl sonra asfaltla buluşturdu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki asfalt ağını bünyesine eklediği makinelerle genişletmeye devam ederken, asfalt ulaşmadık mahalleleri de asfaltla buluşturmaya devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehzadeler ilçesine bağlı Ayvacık Mahallesi’ni asfalt ile buluşturuyor. Ayvacık Mahalle Muhtarı Mesut Atbiner, mahallenin geçmişinin 200 yıl öncesine dayandığını belirterek, “200 yılda ilk defa yol geliyor, asfalt geliyor. O da Manisa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle geliyor” dedi.

Yol Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Fevzi Demir, Yol Şube Müdürü Kurtuluş Kuruçay ile birlikte Ayvacık Mahallesi’nde devam eden yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden ve Ayvacık Mahalle Muhtarı Mesut Atbiner’den bilgi aldı.

“Asfalt ihalesine yapılan itirazlar dolayısıyla hizmet gecikti”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Fevzi Demir, mahallenin Spil Dağı eteklerinde şirin bir mahalle olduğunu söyleyerek, mahallenin yaklaşık 200 yıl önce kurulduğunu söyledi. 2016 yılında yapılan asfalt programında mahallenin asfalt programı içine alındığını belirten Demir, “Yaptığımız ihalelere itirazlar sonucunda bu hizmet gecikmişti. Biz asfaltları yaparken, yolun mevcut durumunu iyileştirdikten sonra asfaltlamak istiyoruz. Kalıcı hizmetler olmasını istiyoruz. Bu nedenle burasının öncelikle gerekli menfez, kutu menfez, büz gibi alt yapılarını ekiplerimiz tarafından gerçekleştirdik. Geçen sene buraya asfalt altı stabilize malzemesi çekilerek hazırlanmıştı. Üzerinden de bir kış geçmesinin faydası oldu. Altyapı iyice oturdu, sağlamlaştı. An itibari ile Manisa Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanlığı ekipleri tarafından asfaltlama çalışması yapılıyor. Yaklaşık 10 kilometrelik bir çalışma yapılıyor. Çalışmanın tamamı Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılıyor” dedi.

200 Yıllık Mahalleye İlk Asfalt Büyükşehir’den

Çalışma yapılan yolun sadece Ayvacık Mahallesi’ne ulaşım sağlamadığına dikkati çeken Demir, “Aynı zamanda devam ettiği şekilde Spil Milli Parkı’na, Atalanı mevkiine ulaşıyor. Oradaki mesire yerine ulaşıyor. Turistlik bir yol da oluyor. Spile iki noktadan ulaşım vardı. Burasıyla birlikte 3 oluyor. Biri İzmir-Kemalpaşa tarafından, biri Manisa tarafından birde Ayvacık Mahallesi’nden. Burası stabilize bir yol olduğu için tercih edilmiyordu. Bu yol vatandaşlarımızın ilgisini Spil Dağına, Milli Parka olan ilgisini arttıracaktır. Çünkü artık konforlu bir şekilde yol yapılmış oldu. Muhtarım bu işi yakından takip etti. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatları vardı. Bu çalışmalar burada yapıldı. Mahallemiz yaklaşık 200 yıllık bir yerleşim yeri, Büyükşehir olarak hem turistlik amaçlı hem de mahallenin mağduriyetinin giderilmesi amaçlı olarak bu çalışma yapıldı. İlk defa böyle bir hizmet ile buluşturmuş oldu. Biz de ilkleri yapmaktan ayrı bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

“200 yıldan bu yana bekliyoruz”

Ayvacık Mahallesi Muhtarı Mesut Atbiner, 2014 yılında muhtarlığa geldiklerinde Büyükşehir Belediyesi’ne bir dilekçe ile başvuru yaptıklarını belirterek, dilekçenin dikkate alınarak programa alındığını söyledi. Atbiner, “Ayvacık Mahallesi’nin yoluna 200 yıldan bu yana bekliyoruz. İlk defa Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkürlerimi ediyorum. Çalışmaları yapanlara teşekkürlerimi ediyorum. Bu yol sadece Ayvacık Mahallesi’ne bağlı değil, Spil Milli Parkı içindeki Atalanı mevkiindeki konaklama yerlerine de bu yolun bağlantısı oldu. Turizm konusunda da katkısı oldu” dedi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Fevzi Demir daha sonra yaptığı incelemeleri sonrasında Ayvacık Mahallesi’ne giderek mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*