Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 21. Diyarbakır » Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, caddelere 560 bin ton asfalt serdi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, caddelere 560 bin ton asfalt serdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, caddelere 560 bin ton asfalt serdi

2017 yılında kent merkezindeki caddelere 500 bin ton sıcak asfalt sermeyi hedefleyerek sezonu Mart ayında açan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hedeflenen rakamın üstüne çıkarak cadde, bulvar ve sokaklara toplam 560 bin ton sıcak asfalt dökerek sezonu tamamladı.

Kent merkezi 4 ilçedeki cadde, bulvar ve sokaklara 2017 yılı içinde 500 bin ton sıcak asfalt sermeyi hedefleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2017 Mart ayında başladığı sıcak asfalt dökme çalışmalarında hedeflediği rakamın üzerine çıkarak yollara toplam 560 bin ton sıcak asfalt sererek sezonu tamamladı. 2017 asfaltlama sezonunu tamamlayan ekipler, kent genelinde altyapı çalışmaları ya da mevsim koşulları sebebiyle bozulan bulvar, cadde ve sokaklarda bakım, onarım ve yama çalışmalarını sürdürecek.

Yeni imar yollarına 168 bin 500 ton sıcak asfalt serildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde yer alan kentin önemli bulvar ve caddelerine 2017 yılı içinde toplam 168 bin 500 ton sıcak asfalt serdi. Çalışmalar kapsamında ekipler Kayapınar ilçesinde Mezopotamya ve Fırat Bulvarı bağlantı yolları, Ahmet Arif ve Baba Tahir Caddelerine 76 bin ton, Bağlar ilçesi Bağcılar’da Çevlik, Orhan Doğan ve Mehmet Uzun Caddeleri ile Kamışlo Bulvarı’na 75 bin ton, Bağlar Ahmet Kaya ve Aram Tigran Caddelerine 17 bin 500 ton sıcak asfalt döktü.

Yeni imar yollarında asfaltlama çalışmalarından önce ekipler, bulvar ve caddelerde altyapı çalışmalarını tamamladı. Yeni imar yollarında çalışmalarını aşamalı bir şekilde sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bulvar ve caddelere ilk etapta yol profilinin daha düzgün çıkması için binder kaplama asfalt ardından da aşınma tabakası asfaltı serdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, havaalanı protokol yolu olması nedeniyle sürüş konforunu göz önünde bulundurarak Kamışlo Bulvarı, Orhan Doğan, Mehmet Uzun ve Çevlik Caddelerine bitümlü binder tabakası şeklinde sıcak asfalt döktü.

Asfaltlanan yollar

2017 Mart ayında sıcak asfaltlama çalışmalarına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sezon boyunca Yenişehir ilçesinde Kışla Caddesi, Kurt İsmail Paşa 1,2 ve 3 sokak, Ali Emri 1,2,3 ve 5’inci sokakları, Rızvanağa Caddesi, Lise 1,2,3,4 ve 5’inci sokakları, Büyükalp, Lise, Elazığ, Gevran , Yaşar Kemal (Ekinciler), Hintli Baba Caddeleri, Forum karşısı medrese yolu, Faik Ali, Mehmetçik, Şair Sırrı, Şehitlik Mezarlık içi ve Ben u Sen sokaklarına binder ile aşınma tabakası şeklinde sıcak asfalt serdi. Sur ilçesinde Katı Atık İstasyonu, Hipodrom ve Odun Pazarı yolları asfaltlandı.

Bağlar ilçesinde Sunay, Göçmenler, Kardeşlik ve Nükhet Coşkun Caddeleri, Batıkent Sitesi içi, Kılavuz, Cezeri, Lezgin Avcı, Yusuf İslam ve Teğmenler Caddeleri ile bağlantı sokakları ve Yeni Hal içine binder ve aşınma tabakası asfaltı döküldü.

Kayapınar ilçesinde Araştırma Hastanesi-Diş Hastanesi bağlantı yolu, Diclekent Bulvarı, Sipan Caddesi, Musa Anter Caddesi, DİŞTİ içi, Huzurevleri 2’inci cadde ve Selahattin Eyyubi Caddesi binder ve aşınma tabakası şeklinde asfaltlandı.

Ayrıca ihtiyaç duyulan kamu kurumlarının bahçe içlerinde yer alan sert zeminlerine de sıcak asfalt döküldü.

Kırsal mahalle grup yollarına sıcak asfalt

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılı asfalt sezonunda ilk kez kırsal mahalle yollarına da sıcak asfalt serdi. Ekipler,35 km uzunluğunda Bağlar ilçesi Hacıkoç-Alatosun Grup Mahalle ve 20 km uzunluğunda Silvan Tekel Grup Mahalle yollarına sıcak asfalt döktü. Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında kırsal grup mahalle yollarında sıcak asfalt dökme çalışmalarını yaygınlaştıracak.

Mobil asfalt plenti 2018’de devreye girecek

Elazığ yolu 20 km de yer alan Asfalt Plent Şantiyesi’nde asfalt üretimini gerçekleştiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kuracağı Mobil Asfalt Plenti ile kırsal mahallelerde sıcak asfalt üretimine başlayacak. İhaleye verilecek yol işleri dışında, 2018 yılının ilk aylarında temin edilecek olan Mobil Asfalt Plenti’yle ekipler, kırsal mahallelerde yolları daha kolay, rahat ve ekonomik kazanç elde ederek asfaltlayacak.

Büyükşehir Belediyesi karla mücadele çalışmalarına hazır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere bin 200 ton tuz ve 5 bin ton mucur temin etti. 17 ilçe ve kent merkezinde karla mücadele amacıyla 112 (kar küreme, tuzlama aracı, kamyon ve greyder) iş makinesi ile yaşanacak duruma göre değişik sayılarda personeller görev yapacak.

Bu yıl kent merkezine 560 bin ton sıcak asfalt seren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılı asfalt sezonu için planlama çalışmalarına başladı.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*