Cumartesi , 16 Aralık 2017
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 33. Mersin » Eski Mersin Yenileniyor
Eski Mersin Yenileniyor

Eski Mersin Yenileniyor

Eski Mersin Yenileniyor :Geçmiş dönemlerde Mersin’in merkezi konumunda bulunan ancak kaderine terkedildiği için eski cazibesini kaybeden Uray ve Mücahitler Caddesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ne dahil edildi.

5 bin metrekare kaldırım, 2 bin ton asfalt

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından merkez Akdeniz ilçesindeki Atatürk ve Silifke caddeleri ile Ulu Camii ve Taş Bina çevresini değiştirecek olan ’Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’ne Uray Caddesi, Mücahitler Caddesi ile bu caddelere bağlanan ara sokaklar da dâhil edildi. Bu caddeler ve bağlı sokaklarda asfalt ve kaldırım yenileme çalışmaları başlatıldı.

Yüzde 85’i tamamlanan ve bittiği zaman Mersin çarşısını tarihi siluetine kavuşturacak olan kentsel tasarım çalışmasına Mersin’in yıllardır ihmal edilmiş ve atıl durumda olan Uray Caddesi ve Mücahitler Caddesi de dâhil edilerek caddelerin konfor ve estetiğe kavuşturulması planlandı.

Kentsel tasarım kapsamında, söz konusu alandaki eskiyen yağmursuyu hatları yenilenirken yıpranmış ve eskimiş olan yolların asfaltlanması ve kaldırımların doğal taşlarla yenilenmesi ile atıl durumda bulunan Mersin’in eski merkezi, yeni bir görüntüye kavuşacak.

Başlatılan çalışmalar kapsamında Mücahitler Caddesi ve Uray Caddesi’ne toplam 5 bin 100 metrekare kaldırım ve bordür çalışması yapılırken, 2 bin ton sıcak asfalt döküldü. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü Uray Caddesi’nde ise yenileme çalışmaları tamamlandığında Camii Şerif Mahallesi baştan sona yenilenmiş olacak.

“30 yıldır çivi bile çakılmamıştı”

28 yıldır Uray Caddesi’nde esnaflık yapan ve şimdiye kadar geçmiş yönetimler tarafından tek bir çivi bile çakılmadığını söyleyen esnaf Metin Yıldız, “Uray caddemiz yapılan çalışmalar ile çok güzel oldu. 30 yıldır bu caddeye bir çivi bile çakılmamıştı. Hiçbir faaliyet görmemiştik. Ama Burhanettin Başkanımız buraya çok güzel çalışmalar yaptı. Kendisine çok teşekkür ediyorum, saygıyla selamlıyorum” dedi.

Yenileme çalışmalarına dâhil edilen Sanat Sokağı’nda yapılan çalışmalar ile sokağa canlılık geldiğini söyleyen esnaf Sabahattin Parmakol da “Sanat sokağımız çok güzelleşti. Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ederiz. Sanat sokağımıza canlılık geldi. Daha da iyi olacağından eminim. Yapılan bu çalışmalardan çok memnunuz, çünkü caddenin eski halini de biliyorum ve bu çalışmalar ile sokağımız yüzde yüz yenilendi” şeklinde konuştu.

Kentsel Tasarım ve Yenileme Projesi’nin tamamen bitirilmesi ile Mersin’in tarihi dokusu korunacak ve estetik bir görüntüyle kent merkezi yeniden can bulacak.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*