Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 34. İstanbul » Hurda Araçlar Toplanıyor
Hurda Araçlar Toplanıyor

Hurda Araçlar Toplanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü, 1997 model ve daha eski hurda motorlu taşıtları teslim almaya başladı. Eski teknoloji ile üretilmiş ve çevre kirliliği, trafik akışı, yakıt tasarrufu gibi birçok dezavantajı bulunan araçlar trafikten çekiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetimi Müdürlüğü 1997 model ve daha eski Hurda Motorlu Taşıtların toplanması ile ilgili hazırlıklarını tamamlayarak hurda araçları teslim almaya başladı.

18.05.2017 tarihli MTV tebliğinde belirtilen esaslar çerçevesinde, 1997 model ve daha eski motorlu taşıtlarını Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak teslim etmek isteyen mükelleflerin, herhangi bir trafik tescil kuruluşuna müracaat ederek taşıtının madde hükmünden yararlanabileceğine dair belge almaları gerekiyor.

HURDA ARAÇLAR MKE’YE GÖNDERİLİYOR
Mükellefler ilgili belgeyi aldıktan sonra İBB Atık Yönetimi Müdürlüğü Hurda Araç Kabul Merkezinin 02123126847 numaralı telefonundan bilgi ve randevu alarak araçlarını İBB Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda (Tuzla Aydınlı Mahallesi Patlayıcı Maddeler Caddesi Kıvrım Sokak) yetkili personele teslim edebiliyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen hurda araçlar Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na gönderiliyor.

VERGİ VE CEZALAR TERKİN EDİLECEK
Hurda motorlu taşıtlarını teslim eden mükellefler alacakları teslim tutanağını bir dilekçe ile herhangi bir trafik tescil kuruluşuna götürerek araçlarının kayıt ve tescillerini sildirmeleri gerekiyor. Taşıtların hurdaya çıkarılma işlemi tamamlandıktan sonra 31 Aralık 2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin edilecek.

Bu çalışma sayesinde eski teknoloji ile üretilmiş olan ve çevre kirliliğinden, trafik akışına, yakıt tasarrufuna kadar birçok dezavantajı bulunan eski araçların trafikten çekilmesi ve toplanması hedefleniyor.

Hurda araç işlemleri için iletişim bilgileri:
Telefon : 0212 312 68 47
E-posta : hurdaarac@ibb.gov.tr
Web : atikyonetimi.ibb.istanbul

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*