Cuma , 15 Aralık 2017
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 16. Bursa » İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolunda bir açılış daha
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolunda bir açılış daha

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolunda bir açılış daha

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolunda bir açılış daha :Bakan Arslan, Başbakan Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleşen İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun Kemalpaşa-Bornova-Otogar Kavşağı kesiminin açılış törenine katıldı.

Törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir ve Manisa milletvekilleri ile diğer ilgililer de katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım

Burada bir konuşma yapan Yıldırım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, özellikle vatan, millet için hayatını seve seve verenlere, şehitlere rahmet diledi. Şehit analarının ellerinden öptüğünü belirten Başbakan Yıldırım, “İzmir’in güzel insanları, 15 yıl önce Türkiye için ne hissediyorsak İzmir için de, İzmirliler için de aynı duyguları taşıyoruz. Nasıl ki, Türkiye için daha iyisini nasıl yaparsak, nasıl yapabilirsek arayışındaysak, İzmir için de aynı şekilde düşünüyoruz. Bu gayret bir meyvesini daha veriyor.” ifadesini kullandı.

İzmir için önemli bir eseri hizmete açmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Yıldırım, “Bugün bereketli bir gün, bu yağmura rağmen buraya gelmiş olmanız bir şey ifade ediyor. Mesele memleket meselesi, İzmir meselesi olunca yağmur da, kar da, zor şartlar da kolay olur.” diye konuştu.

Törende, İzmir-İstanbul otoyolunun 26 kilometrelik kısmının açılışını yaptıklarını, bu otoyolu yaparken İzmirlilere bir söz verdiğini, otoyolun hem İzmir’den hem İstanbul’dan başlayacağını söylediğini anımsatan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“İstanbul’dan yola çıktık, İzmir’den de yola çıktık, Balıkesir’de de bulaşacağız. Onlar konuşur AK Parti yapar. Osmangazi, dünyanın en büyük 3. köprüsü yapıldı. Şimdi Bursa’ya kadar da 85 kilometre otoyol bitti. Önümüzdeki günlerde onu da açacağız. İzmir tarafından 26 kilometre bitti, onu bugün açıyoruz. Bu açılışını yaptığımız yol 3 gidiş, 3 geliş, 2 tane tünel var. Tünellerin her birinin uzunluğu bin 671 metre.” dedi.

AK Parti iktidarının ulaşımdaki özetini anlatmanın saatler süreceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“79 yıl önce Cumhuriyet kurulmuş 2002’ye gelmişiz, 79 yıl geçmiş Türkiye’de yapılan bölünmüş yol miktarı 6 bin 100 kilometre, 6 binden 25 bine çıkmışız. Sıcak asfaltlı yolların toplamı 2002’ye kadar otoyollar dahil hepsi 8 bin 500 kilometre. Peki şimdi sıcak asfalt, bölünmüş yolların toplam tutarı 21 bin 300 kilometre. İşte AK Parti farkı bu. Yol medeniyet, yol bir ülkenin atardamarıdır. İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana AK Parti olarak yol, su, iletişim konusuna çok önem verdik.”

Yolların insanların istikbale yolcuğu olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Yollar geliştikçe, Türkiye geliştikçe ülkemizin muasır medeniyet seviyesine olan yolculuğu da emin adımlarla devam edecek. Amacımız yolları yaparken şehirleri en kısa yoldan, en güvenli şekilde birbirine bağlamak. Bu açtığımız yol, İstanbul – İzmir otoyolu sadece İzmir’e yaramıyor. Manisa, Balıkesir, Bursa var, Yalova, İstanbul var, Eskişehir’i de, Kütahya’yı da, Çanakkale’yi, Aydın’ı, Denizli’yi de buna dahil et. Bu yol 2018’te bitmiş olacak. İstanbul-İzmir arası 2 saat 50 dakika. Eskiden İzmir çevre yolunu biz yapmadan Çiğli’den Konak’a kaç saatte geliyordunuz? Altınyol’dan 2,5 saatte gelebiliyordunuz. Şimdi çevre yolunu yaptık da yarım saat sürmüyor, geliyorsunuz. İzmir’de şehir içinde bir yerden bir yere gidinceye kadar İzmir’den İstanbul’a varacaksınız. İşte medeniyet bu, işte hizmet bu.”

Başbakan Yıldırım, 
yeni bir proje daha olduğunu anımsatarak, Kuzey otoyolunun ihalesinin yapıldığını, kazmanın vurulacağını bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, selefi Başbakan Binali Yıldırım’ın bıraktığı yerden hizmetleri sürdürdüklerini belirterek, “Karayolları Genel Müdürlüğü yüklenicilerimiz, 100 bin kişilik ulaştırma ailesi olarak talimatlarınızı ve hizmetleri yerine getirmek, 2023 hedeflerine yürümek için çalışmalara devam ediyoruz. Çalışma arkadaşlarımıza, yüklenicilere müşavirlere, vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Sadece açılışı yapılan otoyolu değil, tüm işleri bir an önce bitirmek için gece gündüz çalışacaklarına dikkati çeken Bakan Arslan, “Yolun bu kısmı bu bölgeye gelen herkesin hayatını kolaylaştıracak. Buna kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*