Cuma , 15 Aralık 2017
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 33. Mersin » Mersin Büyükşehir’den Otobüs Şoförlerine ‘Öfke Kontrolü’ Eğitimi
Mersin Büyükşehir’den Otobüs Şoförlerine ‘Öfke Kontrolü’ Eğitimi

Mersin Büyükşehir’den Otobüs Şoförlerine ‘Öfke Kontrolü’ Eğitimi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi iş birliğiyle Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren şehir içi toplu taşıma aracı şoförlerine “Öfke Kontrolü Eğitimi” verildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve vatandaşlarla bire bir iletişim halinde olan şehir içi toplu taşıma otobüs şoförlerine yönelik interaktif olarak karşılıklı soru cevap şeklinde eğitim verildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen eğitime 450 toplu taşıma şoförü katıldı.

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Nurcan Gökçakan Çiçek tarafından verilen eğitimde Stres, stres yaratan faktörler, stresle başa çıkma yöntemleri, empati, empati kurmanın önemi, toplu taşıma araç sürücülerinin karşılaştığı sorunlar ve çözüm yolları başlıkları ele alınırken, mesai saatleri ile ilgili yenilikçi düzenlemeler yapılması gerekliliği ve önemi konularında eğitimler verildi.
Soru cevap şeklinde ilerleyen eğitim boyunca otobüs şoförleri vatandaşlarla daha sağlıklı iletişim kurabilmeyi ve iş esnasında yaşanan stresli durumlarla başa çıkabilmeyi öğrendiler. Depresyon, dikkat dağınıklığı, takıntılar ve sabır konularında da bilgilendirilen şoförler eğitimcilere merak ettikleri soruları sordular.

Otobüs şoförlerine eğitim veren Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Nurcan Gökçakan Çiçek, eğitimin kapsamından bahsederek, “Bugün eğitimimize başladık. Yarın da devam edeceğiz. Şoförlerimiz sürekli stres altında ve vatandaşlarla iletişim halindeler. Vatandaşın duyguları, düşünceleri, beklentileri doğrultusunda bu iletişim her zaman olumlu olamayabiliyor. Buradaki asıl amaç şoför olarak çalışan bireylerin kendilerini daha iyi hissetmeleri, önemsemeleri, kendilerinin farkına varmaları, yaptıkları işin ne kadar özel ve kutsal olduğunun bir kez daha farkına varmaları ve öfke ile baş etme yollarını öğrenmeleri” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile sık sık ortak projelerde yer aldıklarını belirten Nurcan Gökçakan Çiçek, “Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarına böyle eğitimler vermelerini çok olumlu ve çok yararlı buluyorum. Zaten biz Mersin Üniversitesi olarak Büyükşehir Belediyemiz ile diğer konularda da bu tip seminerlerde yer alıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin çok göz önünde olan ve çok yorucu olan otobüs şoförlerinin böyle bir eğitimden geçmeleri bence bir kapı açacaktır ve devamı gelecektir. Güzel kazanımları olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*