Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 33. Mersin » Mersin’e Bir Büyük Proje Daha; Üçüncü Battı-Çıktı Projesi Yolda
Mersin’e Bir Büyük Proje Daha; Üçüncü Battı-Çıktı Projesi Yolda

Mersin’e Bir Büyük Proje Daha; Üçüncü Battı-Çıktı Projesi Yolda

Mersin Büyükşehir Belediyesi ulaşımda çağ atlattığı Mersin’e yeni projeler kazandırmaya devam ediyor.

Katlı kavşak ve bat-çık projeleri ile karmaşa içerisinde olan Mersin trafiğini büyük ölçüde rahatlatan Büyükşehir Belediyesi, H. Okan Merzeci-Üniversite Caddesi Katlı Kavşak Projesi ile Mersin’i ulaşım konusunda bir adım daha ileri götürecek.

Proje aşaması başarı ile tamamlanan katlı kavşak projesi trafiğin yoğun olduğu kavşaklardan birisi olan H. Okan Merzeci Bulvarı ve Üniversite Caddesi’nde hayata geçirilecek.

Kavşakta doğu-batı yönünde battı-çıktı, 2 şerit gidiş, 2 şerit dönüş, yan yollar ise iki tarafta da ikişer şerit olarak projelendirilirken, Üniversite Caddesi ise 2×3 şerit olarak projelendirildi. Batı yönde üstte kavşağa gelmeden “u” dönüşün verildiği projede sinyalize kavşak yoğunluğunun gereksiz artması durumuna karşı önlem alındı.
Hüseyin Okan Merzeci Üniversite Kavşağı, İsmet İnönü Bulvarı, Vali Şenol Engin Caddesi ve Üniversite Caddesi kesişiminde sinyalize 4 kollu dönel kavşağın, katlı kavşak olarak projelendirilmesi sayesinde eski hemzemin kavşak durumuna göre birçok kazanımı olacak. Mersin’e değer katacak bu katlı kavşak projesi ile Büyükşehir Belediyesi vatandaşların yaşadığı trafik sorununu çözme konusunda büyük bir adım daha atmış olacak.

Hem yakıttan, hem zamandan tasarruf
Kentte uyguladığı her projede çevre hassasiyetini gözeterek, doğayı, çevreyi ve ekonomiyi koruyan uygulamaları ile örnek belediyelerden birisi olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, tıpkı Tulumba Kavşağı ve Demokrasi Kavşağı ile ekonomiye ve çevreye sağladığı olumlu etkileri, H.Okan Merzeci-Üniversite Caddesi Katkı Kavşak Projesi ile de sağlayacak.

Hüseyin Okan Merzeci-Üniversite Kavşağı ile vatandaşların trafikte bekleme süresi azalacak, yakıttan tasarruf sağlarken, emisyon kazancı ile hem Mersin ekonomisine hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Trafikte ki bekleme süresi azaltılması ile egzoz emisyonu da azaltılarak motorlu taşıtlardan kaynaklana hava kirliliği azaltılmış olacak.
Bu proje ile yıllık zaman kazancı 9.691.152 TL, yıllık yakıt tüketimi kazancı 7.653.812 TL, yıllık emisyon kazancı olarak 4.271.848 TL olmak üzere toplamda 21.616.812 TL’lik kazanç ile milli ekonomiye sağladığı kazancın yanında, zaman ve çevre açısından da çok büyük kazanımlar sağlanacak.

Yakıttan tasarruf, amortisman, lastik aşınması, zaman kazancı gibi pek çok konuda sürücüleri rahatlatacak olan kavşağın senelik kazancı ekonomiye yaklaşık 22 milyon lira olarak dönecek. Bu kavşaklarla Mersin kazanacak, Mersinli kazanacak. Vatandaşların dakikalarca, saatlerce trafikte bekleyerek israf ettiği akaryakıt ücreti cebinde kalacak ve ekstra para ödemeyecek.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*