Perşembe , 22 Şubat 2018
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 58. Sivas » Sivas’ta halk otobüslerinde kadın şoför özendirilecek
Sivas’ta halk otobüslerinde kadın şoför özendirilecek

Sivas’ta halk otobüslerinde kadın şoför özendirilecek

Sivas’ta halk otobüslerinde kadın şoför özendirilecek :Sivas Belediyesi Halk Otobüslerinin Toplanma Merkezini Cumhuriyet Üniversitesi’ne taşıyor. 12 Haziran’da tamamlanması planlanan Halk Otobüslerinin Toplanma Merkezinde Belediye Başkanı Sami Aydın ve beraberindeki heyet incelemelerde bulundu.

Hem üniversite öğrencileri hem de Sivas halkının farklı mahallelere kolay ulaşımının sağlanması için çalışma yapan Sivas Belediyesi bunun için ilk olarak Halk Otobüslerinin Toplanma Merkezini Cumhuriyet Üniversitesi içine alma kararı verdi. Bu çerçevede çalışmalara başlayan belediye ekipleri şoförlerin bütün ihtiyaçlarını göz önüne alarak yeni bir toplanma merkezi oluşturdu. Ulaşımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ve Halk Otobüsleri Ulaşım Koordinatörü Erdoğan Yuvacı ile Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Davut Yıldırım, Başkan Aydın’a yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Halk Otobüs şoförleri arasında bayanların da olması gerektiğini belirten Başkan Aydın, “Bu konu da çalışma yapılması gerektiğini kaydetti. Gerekirse belediyenin de bayan şoföre özendirmeye yönelik tedbirler alınabileceğini ifade etti.

Kooperatif Başkanı Yıldırım da, “Bayan şoför uygulaması birçok ilde var. İlimizde de olması önemli bir çalışma olur. Vatandaşlarımızın ve şoförlerin halk otobüsü noktasında bakış açıları değişir.” diyerek “Halk otobüslerinin tek tip yapıldığı; ilk dönemde, Sivas’ın nüfusu 225 bin kişiydi. Biz bu süreçte 114 bin kişi taşıdığımızı biliyoruz ancak şu anda 336 bin nüfuslu şehrimizde bu yolcu kapasitesine ulaşamadık.” dedi.

Başkan Aydın yolcu sayısının arttırılabilmesi için mevcut otobüslerin yenilenmesi, konforlu hale getirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Halkın en büyük beklentisi konfor, mevcut araçlarla bunu sağlamak imkânsız. Bu araçlar 10 yaşını geçmiş araçlar artık her gün zarar veriyor.” ifadesine yer verdi.

Geçmiş dönemde araç yenileme ile ilgili yaşadığı tecrübeyi anlatan Aydın, “Belediye olarak ilk temizlik ihalesine çıktığımızda araçların 5 yaşını geçmemesi şartını koymuştuk. Bu şarta ilgili firma itiraz ederek 5 yılda şirket olarak zarar ederiz. O şart 3 yıl olmalı demişlerdi sebebini sorduğumda hem araçların tam olarak yıpranmadığını hem de 3 yıl içerisinde belirli bir değer içerisinde satabileceklerini söylediler. Şu anda sizin araçlarınızda belki cüzi fiyatlara satılacak ancak sürekli yenilense bu sıkıntılar olmayacak.” şeklinde konuştu.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*