Pazar , 17 Aralık 2017
Son Dakika
Anasayfa » Türkiye Karayolu Haberler » 33. Mersin » Yağdalılar yıllardır hayalini kurdukları bağlantı yoluna kavuştu
Yağdalılar yıllardır hayalini kurdukları bağlantı yoluna kavuştu

Yağdalılar yıllardır hayalini kurdukları bağlantı yoluna kavuştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Erdemli’nin Yağda Mahallesi’nde 84 yıl boyunca siyasilerin sözünü verdiği ama bir türlü hayata geçirilemeyen ve köylülere büyük sıkıntılar yaşatan yolu yaparak, Yağdalıları yıllardır hayalini kurdukları bağlantı yoluna kavuşturdu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın “Asfaltsız köy yolu bırakmayacağız” sözüyle yola çıkan ve çalışmalarına ara vermeden devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı koordinesindeki, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, sürdürdüğü çalışmalarla hizmetlerini bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Yeni açılan bağlantı yolunda birinci kat sathi kaplama asfalt, genişletme ve sıkıştırma çalışmaları devam ediyor.

8,5 kilometreye indirildi
Silifke Kızılgeçit, Erdemli Albeyli ve Yağda Mahalleleri’ni Avgadı ve Sarıkaya’ya bağlayan yaklaşık 8,5 kilometrelik bu yol ile daha önceden kullanılan Avgadı- Güzeloluk- Harfilli- Güneyli-Yağda güzergâhı artık kullanılmak zorunda kalmayacak.

Cumhuriyet tarihinden bu güne ilk defa Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan yol sayesinde önceki güzergahtaki 17 kilometrelik yol, sürdürülen çalışmalar sonunda 8,5 kilometreye indirilmiş olacak. Böylelikle vatandaşlar, hem zamandan hem de yakıttan tasarruf edebilecek.

Hayvan geçmeyen yoldan, artık taksi gidiyor
Yağda Mahallesi’nden 80 yaşındaki Veli Ciğer, 1982-1985 yıllarında Yağda’da muhtarlık yaptığını ve zamanında ne kadar müracaat etseler bile köylerine yolu kimsenin yapmadığını söyleyerek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür etti. Veli Ciğer, “Hepimiz önceden çok uğraştık ama yol bir türlü yapılmadı. Bizim şimdiki muhtarımıza kısmetmiş. Bunu yapanlardan Allah razı olsun. Buralardan hayvan geçmiyordu önceleri. Ama şu an bu yolda traktörü bırak, taksimizle gelip gidebiliyoruz. İnşallah uçak inecek hale geldi. Allah başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’dan razı olsun” dedi.

“Hizmet Burhanettin Başkan’dan, destek ve oy da bizden”
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve kentin bu güne kadar böyle bir hizmet görmediğini dile getiren Dursun Ciğer, “Yapılanları gördükçe gıpta ile bakıyorum. Zaten biz Burhanettin Başkan’a güveniyorduk ve o da bizim güvenimizi boşa çıkarmadı. Özellikle Yağda köyüne hizmetten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ben şunu söylemek istiyorum. Hizmet Burhanettin Başkan’dan, destek ve oy da bizden. Yapılan yolumuz da köyümüze hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

“Bu memlekette taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun”
70 yaşında olduğunu dile getiren ve yollarına kavuştukları için duygulanarak, daha önce bu hizmetlerin köylerine gelmediğini sözlerine ekleyen Yağda Mahallesi’nden Ali Kurt, “Ben 70 yaşına gelmişim ve bu yol bizim hayalimizdi. Gerçekten, gerçek oldu. Bu memlekette taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun. Suyumuz, yolumuz, yolumuzdan ziyade bir de asfaltımız var artık. Erdemli’nin köyündeyiz ama şimdiye kadar görmedik bunları, şimdi görüyoruz. Biz neler çektik. Şu alanlardaki kırmızı çamurdan su içenlerden birisi de benim. Allah sizlerden razı olsun, gönlünüzün muradını versin, çok sağ olun” diye belirtti.

“Yağdalılar açılan yoldan memnun”
Yıllardır yapılmasının hayalini kurdukları ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen yoldan duydukları memnuniyeti dile getiren Yağda Mahallesi’nden İbrahim Talas, “Bu yolun açılması çok iyi oldu. Buradaki yolda bir kısalma da var. Erdemli’ye ulaşım artık buradan daha yakın hale geldi. Biz bu hizmeti çoktandır bekliyorduk, yıllardır lafı ediliyordu ve çok şükür bugün yapılıyor. Çok güzel bir hizmet ve başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyoruz. İnşallah kendisi geleceğin de başkanıdır” ifadelerini kullandı.

“Bu yol bizim hayalimizdi”
Köylerinin yıllardır böyle bir yola ihtiyaç duyduğunu belirten Mehmet Ciğer, öteki güzergâhta hem zaman hem de yakıt kaybı yaşadıklarını söyleyerek, “Vatandaş açısından çok verimli bir hizmet olduğu kanaatindeyim. Önceden gidiş geliş 20 kilometre civarında bir zaman kaybı, yol kaybı ve yakıt kaybı vardı. Ben şu anda 50 küsur yaşındayım ve aşağı yukarı 40 senedir bizim hayalimizdi. Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ederim, köyümüz ve kendim adına. Böyle bir hizmet verdikleri için minnettarız” şeklinde konuştu.

“Yağda’ya hizmet yağıyor”
Yağda Mahalle Muhtarı Sebahattin Kurt, “İkinci dönemdir Yağda Mahallesi’nde muhtarlık yapıyorum ve Yağda’ya hizmet yağıyor. Bu yol gerçekten Yağda’nın 100 yıllık hayaliydi. Ben bunun 40 yılını hatırlıyorum ve 40 yıldır her seçilen siyasetçimiz ‘Yağda’yı, Avgadı’ya ve Sarıkayay’ya bağlayan yolu yapacağız’ derdi. Nedense bunlar hep sözde kalıyordu ama Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz bu yolu yaptı. Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz ve ekibine de hizmetlerinden ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*