Pazartesi , 18 Aralık 2017
Son Dakika

387 Bosna Hersek

Medeniyetleri birleştiren Mostar Köprüsü unutulmadı

Medeniyetleri birleştiren Mostar Köprüsü unutulmadı :Bosna Hersek’in güneyindeki Mostar şehrine adını veren tarihi Mostar Köprüsü’nde, köprünün Hırvat topçuları tarafından yıkılmasının 23. yılında tören düzenlendi. Mostari Derneği tarafından organize edilen törende, saatler köprünün yıkıldığı 10.16’yı gösterince sirenler çalındı, Neretva Nehri’ne karanfil ve zambak atıldı, Mostari Atlayıcılar Kulübünden Kenan Juklo, köprüden atladı. Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprünün efsane atlayıcılarından ... Devamını Oku »

Mostar Köprüsü’nü otomobille geçmek istedi

Mostar Köprüsü’nü otomobille geçmek istedi :Kiraladığı otomobille Bosna Hersek’in en önemli tarihi ve kültürel miraslarından olan Mostar Köprüsü’nden geçmeye çalıştığı iddia edilen bir Türk aranıyor. Polis, kiraladığı siyah otomobille gece saatlerinde ülkenin güneyindeki Mostar şehrinin sembolü olan ve araç trafiğine kapalı tutulan tarihi köprünün üzerine çıkan Türk vatandaşı B. G’yi bulmaya çalışıyor. Aracın Mostar Köprüsü üzerindeki fotoğraflarının basına yansımasının ardından ... Devamını Oku »

Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü restorasyon çalışmaları sona erdi

Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü restorasyon çalışmaları sona erdi :Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü’nde, 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları sona erdi Bosna Hersek’teki en önemli Osmanlı eserlerinden Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü’nde 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları tamamlandı. Ülkede 1995 yılından beri faaliyet gösteren ve bugüne kadar 700’den fazla projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ... Devamını Oku »

Tarihi Mostar Köprüsü için tören düzenlendi

Tarihi Mostar Köprüsü için tören düzenlendi : Bosna Hersek’in güneyindeki Mostar kentinde Neretva Nehri üzerine, Osmanlı döneminde 1566 yılında inşa edilen tarihi köprünün Bosna’daki savaş sırasında Hırvat topçuları tarafından yıkılmasının 22. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Tören, tarihi köprünün yıkıldığı saat 10.16 itibarıyla sirenlerin çalmasıyla başlarken, köprünün üzerinde buluşan vatandaşlar Neretva Nehri’ne zambak ve karanfil bıraktı. Törenin sonunda ise “Mostari” Atlayıcılar ... Devamını Oku »

Mostar Köprüsü az bilinen dünya harikası

Mostar Köprüsü az bilinen dünya harikası : İngiliz BBC yayın kuruluşu, Bosna Hersek’in Mostar şehrindeki tarihi köprüyü, dünyanın az bilinen 7 harikası arasında gösterdi. Roma’daki Kolezyum, Çin Seddi ve Taç Mahal gibi dünya harikalarının yanı sıra dünya kamuoyunun henüz geniş anlamda keşfetmemiş olduğu yeterince tanınmayan 7 harikasına ilişkin bir liste hazırlayan BBC, Mostar’daki Osmanlı mirası tarihi köprüyü, Bükreş Parlamento binasını, ... Devamını Oku »

Mostar köprüsü 21 yıl önce Hırvatlar tarafından yıkılmıştı

Mostar köprüsü 21 yıl önce Hırvatlar tarafından yıkılmıştı : Dev taşları Neretva nehrinin sularına gömüldü. Köprünün yıkımı Mostarın çok kültürlü mirasının reddedilmesinin simgeliyordu. Bosna-Hersek’in Mostar kentinde Neretva Nehri üzerine yer alan Mostar Köprüsü 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edildi. Şehrin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlayan köprü zamanla bir kültürel hoşgörünün bir simgesi haline geldi. Bosna ... Devamını Oku »