Cuma , 15 Aralık 2017
Son Dakika

47 Norveç

Norveç fiyordlarına yüzer tünel

Norveç fiyordlarına yüzer tünel :Norveç Karayolları Teşkilatı, Statens Vegvesen, Norveç fiyordlarında sürüş süresini yarı yarıya azaltacak dünyanın ilk yüzen tünelinin yapımını planlıyor. Norveç’in batı kıyılarında yaklaşık 1200 fiyord bulunuyor. Yer yer derinliği bin metreyi bulan fiyordlar boyunca güneydeki Kristian kentinden ülkenin orta kesimindeki Trondheim kenti arasındaki yaklaşık 1.100 kilometrelik kara yolu 7 feribot değiştirerek, bugünkü koşullarda 21 saatte alınabiliniyor. Yapımı ... Devamını Oku »

Yüzen tünel inşa ediyorlar

Yüzen tünel inşa ediyorlar :Norveç, dünyanın ilk yüzen tünelini inşa etmeyi planlıyor. Dünyanın en büyük ikinci, Norveç’in ise en büyük fiyordu olan Sogne Fiyordu bölgesine uygulanması planlanan proje, araç trafiğini su altına taşıyor. Gidiş ve geliş olmak üzere iki adet dev tünelden oluşan projenin 21 saatlik yolculuğu 10 saate kadar indirmesi hedefleniyor. Projenin en büyük dezavantajı ise maliyeti. Yaklaşık 25 ... Devamını Oku »

Rusya ve Norveç tünel ile birleşecek

Rusya ve Norveç tünel ile birleşecek :Rusya ve Norveç sınırlarında 2016 yılına kadar 690 metre uzunluğunda tünel yapılacağı bildirildi. Tünelin Norveç sınırı ile Rusya toprakları arasındaki yeni yol altyapısının elementi olacağı ifade edildi. Tünel günümüzde E105 yolu iki komşu ülkeyi birleştiren tek karayolu olma niteliği taşıyor. Bilindiği üzere, Murmansk ve Kirkenes arasındaki mesafe 250 kilometre uzunluğunda. Barentsobserver internet sayfasından yapılan ... Devamını Oku »